HTML

Pisti Hüjje

Idézetek az iskolai életből, főleg dolgozatokból, saját tapasztalat alapján "merítve a kimeríthetetlen kútfőből". Ami kikerül az hiteles, bizonyíthatóan megtörtént eset (mivel jórészt szem, fül vagy egyéb tanúja voltam).

Friss topikok

Az fénynek látása

2012.03.28. 22:29 :: Tom Benko

Azaz optika. Alapvetően a diákok szeretik, mert egyrészt igen kevés matematika szerepel benne közép és általános iskolai szinten, másrészt igen sok ügyes rajz készíthető vele, ami legtöbbjüket leköti. Én is szeretem, egyrészt mert csak, másrészt pedig igen egyszerűen szemléltethető minden jelenség.

Ennek ellenére a tanulandók nem mindig úgy ülepednek le, ahogy annak lennie kellene. Lássuk, hogyan magyarázzák 10. osztályban a Nap és Holdfogyatkozást:

"Azért, mert a hold közelebb van a földhöz"

"ez azt jelenti hogy a föld éltokorja a holdat a nap elől igy a napsugara a földb csapodnok nem a nem a holdba" (Kissé furán ír az illető, így sikerült kibogarásznom a betűit...)

"csillagászati jelenség amelynek során a Hold megfigyelő számára részben vagy egészen eltakarja"

"A napfogyatkozás akkor jön létre amikor a hold pontosan a föld és a nap közé kerül azaz ujj holdkor a hold 400szorközelebb a hold egészen eltakarja a napot"

"Árnyéktérbe vizsgált fényforrás fénye nem jut el. A teljes árnyék és a félárnyék árnyékjelenség." (A füzetéből puskázhatott, mert a könyvben a kettő egy oldalon van... De amúgy is biztosan onnan puskázott, mert láttam. :) )

"A nap sugarait eltakarja a hold és ezért látjuk azt hogy sötétedés és világosság"

"A Nap távolodása a Földtől"

"... Mindenhonnan látható a jelenség ahonan a hold árnyékba leült része látható"

"A föld eltakarja a hold elől a napfényt és ahol még látjuk a holdat ott még világítja a nap a holdat"

Ez az eredménye, ha az ember gyereke úgy véli, túl könnyű az adott téma, és nem fektet elég időt a megtanulásába. Lássuk, mi a helyzet, ha olyan részt kérek számon, amit kevésbé magától értetődőnek találva kénytelenek voltak megtanulni. Különféle távcsövek működését kérdeztem:

"prizmás távcső" (Ez a Galile-féle volt...)

"Belenézünk a távcsőbe" (Ez is, de bármelyik lehetett volna.)

"5 féle eset van valódi, fordított kicsinyített a kép az ellentétes oldalmizm t=F: a megtört sugarak párhuzamosak, ké pnincs" (Igazság szerint be kellett volna szkennelnem, mert az oldalmizm jelentésére nem tudok rájönni.)

"közelebb hozza ami távolabb van" (Végszó, folyt köv, egy osztály még hátra van...)

A számolási és szerkesztési feladatokat kihagytam, túl vizuálisak a jelenlegi helyzethez.

Szólj hozzá!

Címkék: napfogyatkozás távcső holdfogyatkozás

A bejegyzés trackback címe:

https://pistihujje.blog.hu/api/trackback/id/tr584346817

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása